Pirogger med speltkerner, spinat, flødeost og forårsløg
Sværhedsgrad:
Forberedelse: 10 min
Tilberedning: 2 timer
Tip: Tilsæt lidt revet appelsinskal, havssalt eller stærk kaffe til din chokoladecreme, hvis du ønsker lidt variation i smagen.
Ingredienser
Dej
25 g | gær |
2 dl | lunken vand |
1 dl | kærnemælk |
0.5 tsk | salt |
1 tsk | sukker |
1 spsk | rapsolie |
300 g | hvedemel |
150 g | groft mel (grahamsmel, hvid hvede, fuldkornshvedemel, rugmel) |
Fyld
1.5 dl | kogte Madame Butterfly Økologiske Speltkerner |
2 tsk | olivenolie |
1 bundt | forårsløg |
300 g | frisk spinat (alternativt frossent, men så skal det dryppe af) |
200 g | flødeost |
1 efter smag | salt og peber |
1 til pensling | mælk el. æg |
2 spsk | sesam til drys |
Fremgangsmåde
Dej: Opløs gæren i vand og kærnemælk og rør salt, sukker og olie i. Tilsæt melet lidt ad gangen og ælt dejen grundigt på røremaskine eller i hånden, indtil den er smidig. Stil dejen tildækket til hævning i 45 minutter.
Fyld: Svits forårsløg på en pande og tilsæt spinaten, så den falder sammen. Tilsæt de kogte speltkerner og smag til med salt og peber. Lad blandingen dryppe af i en si, og bland det herefter med flødeost i en skål.
Del dejen i ti boller og rul hver bolle flad og rund som et pitabrød. Fordel spinatfyld på den ene halvdel af den udrullede dej og fold den anden halvdel ind over, så piroggen bliver halvmåneformet. Tryk hele vejen rundt langs kanten med en gaffel, så piroggen lukkes godt sammen.
Pensl piroggerne med mælk eller æg og drys med sesamfrø.
Bag piroggerne ved 200 °C i ca. 20 minutter, til de er gyldne og sprøde.
Flere spændende opskrifter
Naanbrød med avocado og æg
Varm nannbrødet i ovn 3-5 minutter ved 180 grader, på brødrister til det er som ønsket eller smid det på grillen i 1-2 min. Knus avocadoen, skær tomaterne (gem lidt til topping) og bland dem eller blend dem sammen med en røremaskine for at opnå en pasta. Fordel det på brødet. Kom lidt tomat på... Læs mere »
Naanbrød med humus og topping
Varm nannbrødet i ovn 3-5 minutter ved 180 grader, på brødrister til det er som ønsket eller smid det på grillen i 1-2 min. Smør derefter humus på brødet. Skær tomater, løg og oliven i ønsket størrelse, og kom det på, sammen med fetaost. Top af med frisk persille og giv det hele en smule... Læs mere »
Rhubarb Fizz / Rababer Fizz
Rababer sirup: Trin 1: Rabarberne koges sammen med vandet i 10 minutter. Trin 2: Blandingen sigtes fra i en ny gryde, hvor sigtevandet gemmes. Trin 3: Sigtevandet koges op med sukker, og skal simre i ca. 30-40 minutter til siruppen begynder at tykne en smule (Siruppen tykner yderligere på køl). Trin 4: Lad siruppen køle... Læs mere »
Madame Butterfly´s Müsli med Skyr
Step 1: Fordel halvdelen af din müsli i bunden af to glas eller skåle Step 2: Top med skyr og drys med den resterende müsli Step 3: Skær bær eller frugt i mindre stykker og put dem på toppen Tip: Hvis du ønsker en mere sød morgenmad eller snack kan du erstatte neutral styr med... Læs mere »